BETON SANTRALİ MONTAJI

Beton santrali montajında en önemli husus planlama yapmak ve santral kurulumunda kullanılacak vinci en ekonomik sekilde kullanmaktır. Santral ön montajında genelde 30 ton vinç yeterli olmakta iken ana komplelerin montajında yuksek tonaj vinçler kullanılmaktadır. 

Besiş Makina tecrübeli ekibi ve uzman teknikerleri ile montaj planı yaparak işin süresine, elemanların ve vinç durumuna göre planlama yapmakta ve işverene sunmaktadır. Vinç dahil ve hariç olarak vermiş olduğu demontaj ve montaj işçiliği tekliflerinde sadece mekanik değil otomasyon ve elektrik montajınıda kendisi uzman otomasyon alt tedarikçileri ile yapmaktadır.

Beton santrali bakım işçiliği, demontaj ve montaj işi yaptığımız müşterilerimize ücretsiz yapıyoruz.


BETON SANTRALİ DEMONTAJI

Çalışır vaziyetteki beton santralinde demontaj öncesi temizliği itina ile yapılmalı, karıştırıcı içerisindeki katılaşmış betonlar el kırıcısı( Hilti) ile kırılmalıdır. Agrega bunkeri içerisindeki malzemeler karıştırıcıya gönderilerek, alt kapağından bir kamyona yüklenmelidir.

Siloların içerisindeki çimento ve kül boşaltılmalıdır. İçerisinde eğer katılaşmış çimento var ise mutlaka kırılarak temizlenmelidir. Özellikle mobil santraller mutlaka boş olarak demontaj yapılmalıdır. Aksi takdirde demontaj sırasında vinç yetersiz gelerek kazaya sebiyet vermekte veya demontaj sırasında istenmeyen kazalar oluşmaktadır.

Beton santrali (Hazır beton tesisi) elektiği  ana panodan kesilerek , sisteme elektik gelmesi engellenir. Öncelikle hava hattı kompresör güvenli bir şekilde devre dışı bırakılır, hidrofor demonte edilir su ,hava ve elektirik tesisatı demonte edilir. Demontaj sırasında santral yakın mesafeye yeniden kurulmayacak ise mekanik ekipmanların demonte edilerek bakımların yapılması gerekir.

Çelik konstrüksiyon yapı demonte edilmeden tüm bağlantılar, kaldırma kulakları ve özellikle agrega bunkeri içindeki kaynaklar kontrol edilir. Eğer aşınmış, kopmuş, çatlak kaynak var ise mutlaka tamamlanır. Daha sonra civatlara 1 tur gevşetilir fakat bir çok civatanın sökülememesi normaldir çünkü çalışma esnasında yük ile ön gerilmeler oluşacak bazılarında eğilmeler kalıcı olacaktır.