KULLANIM AMACINA GÖRE KONVEYÖRLER VE ELEVATÖRER

  1. TARTIM KONVEYÖRLERİ

Tartım yapacak konveyör genelde düz veya tartım sırasında malzeme kayması olmayacak şekilde açılı olarak dizayn edilen konveyörlerdir.

Tartım Konveyörleri üzerine malzeme dökülmesi esnasında hareketsiz durur ve hedef yüklenen değeri loadceller ile ölçer. Hedef değere ulaşılması ile konveyör çalışmaya başlar ve üzerindeki malzemeyi boşaltır. Üzerindeki malzemenin boşalmış olduğunun varsayılması için gerekli değere ulaşılması ile konveyör durur ve 2. Kez komut verilmiş ise malzeme almaya başlar.

 

  1. AGREGA VE TOZ TRANSFER KONVEYÖRLERİ
    1. YATAY İLE 20 DERECE AÇIYA KADAR ÇALIŞAN DÜZ BANTLI TRANSFER KONVEYÖRLERİ

 Beton santrali kurulum yapılacak yerde yeterli miktarda arazi olması durumunda önerilir. Konveyör bant lastiği düz olması sebebi ile aşınma ömrü daha uzundur.  Alt sıyırıcılar bandı tam olarak sıyırabildiği için malzeme dökülmesi problemi daha az olur.

Lastik bant kopması veya anlık darbe ile ilk düşen demir, vb. gibi öngörülmeyen malzemelerin bandı deforme etmesi durumunda tamiri mümkündür.

  1. YATAY İLE 33 DERECEYE KADAR AÇILI ÇALIŞAN ÇAVUŞ BANTLI TRANSFER KONVEYÖRLERİ

Beton santrali kurulum alanındaki limitler bazı durumlarda konveyör açısını yükselterek yatayda daha az alan kullanılmasını gerektirir. Konveyör açısı çavuş diş yüksekliğine bağlı olarak 26-33 derece aralığında uygulanabilir.

Çavuş bant tercihinde tasarım önemli olup, bant şasesi kuvvetleri dikkate alınarak tasarım gözden geçirilmelidir.

Kopma veya bölgesel deformasyon durumunda desenin tutturulması ve dişlerin yapışması zor olduğu için tamiri kolay değildir, değişmesi tavsiye edilir.

  1. ÇAVUŞ BANTLI YERDE VEYA BUNKER ÜZERİNDEKİ RAYDA DÖNEN DÖNER KONVEYÖRLER
  2. ŞASESİ AÇILI ŞEKİLLENDİRİLMİŞ, YATAY İLE BELLİ AÇIDA TRANSFERE BAŞLAYAN VE TAHRİK KISMI DÜZ OLAN KONVEYÖRLER
  3. İLERİ GERİ RAY ÜZERİNDE HAREKETLİ VE SAĞA SOLA DÖNEREK MALZEME DAĞITIMI YAPAN KONVEYÖRLER
  4. ÖN YÜKLEME BUNKERLİ TEK VEYA ÇİFT KONVEYÖRLÜ GERİ BESLEME SİSTEMLERİ