5 TONLUK ÇİFT KÖPRÜ KİRİŞ TAVAN VİNCİ ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜM

Besiş Makina Ltd.Şti 4,6 mt yüksekliğindeki uzay çatı fabrika içerisine yerleştirilen 2,4 mt yüksekliğindeki makinanın üzerinden 1 mt yükseklikteki kalbı geçirebilecek, -100+100 mm aralığında kot farklılıkları bulunan bezon zemine yerleşecek 6 adet kolon ankrajı, zemin güçlendirme,   minimum 3,7 mt kaldırma yüksekliğindeki tavan vinci dizayn-imalat montajı, çelik uzay kafes bina çatısının montaj için gerekli panel demontaj -montajı dahil, kolon ara çaprazsız ÇİFT KÖPRÜ KİRİŞ VİNCİ devreye almıştır. 

GPS ile kolon montajı yapılacak noktaya yerleşecek ankraj plakasının 4 köşesinin deniz seviyesinden yüksekliği ve plaka orta noktasının deniz seviyesinden yüksekliği ölçülmüştür. Zemin betonu 100+100-200mm çift katman betonun kolon orta noktalarından 350 mm yüksekliğindeki beton blok özel delici ile çıkartılarak bu kısma beton içi çelik ayak monte edilerek içi ve dışı beton ankraj plakası koduna kadar beton ile doldurulmuştur. kolon alt plakalarına civatalı monte edilecek ankraj plakaları amaca yönelik zeinden -70 mm -40, 0 ,+10+30 mm oyma ve yükseltme yapıalarak tüm ankraj plakalarının 4 köşeside aynı seviyede olması sağlanmıştır. 

Kolonlar civatalı monte edilerek kirişler özel vinç ile monte edilmiş, çatı tavan açılarak bina içerisine yerleştirilen köprü , bina çatısının gerekli kısımları açılarak vinç halat tanburu salınmış ve uzay çatı içerisinden planlanan noktalardan kaldırma işlemi yapılarak montajı 1 gün içinde tamamlanmıştır. 

Tüm kaldırma, yürütme ve araba motorları çifthızlı olarak dizayn edilmiş, stoperlere çarpmadan önce yavaşlayarak duracak şekilde gerekli emniyet önlemleri alınmış ve vinç alışır vaziyette gerekli yük testleri yapılarak amaca uygun, teklif aşamasında planlandığı şekilde teslim edilmiştir.

Daha önce mevcut makinaların ve işletmenin faaliyetine ara veremeyeceği için güçlendirme ve komple yenilemesi yapılan 2 ton vinçten bağımsız 5 ton çift köprü kiriş tavan vinci anahtar teslim edevreye alınmıştır.

Besiş Makina proje aşamasında hazır seri üretim hçbir vincin amaca uygun özel vinç üretmemesi sebebi ile gerekli inşaat, ankraj, çelik imalat, montaj tecrübesi ile Vinç üretiminde Türkiye'nin en iyi marka değerine sahip olan vinç üreticilerini alt tedarikçi olarak seçerek müşterisine taahhüt ettiği çözümü en ekonomik olarak gerçekleştirmiştir.